
Diana Lorenz
Författaren och föreläsaren Diana Lorenz
Diana Lorenz är socionom och utbildad psykolog med lång erfarenhet av arbete med ungdomar och vuxna med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar, bland annat inom ungdomspsykiatrin med inriktning mot neuropsykiatriska tillstånd. Hon är nu verksam som kurator inom Tema Neuro på Karolinska Universitetssjukhus, som föreläsare och handledare.
Produkter av Diana Lorenz
Anlita Diana Lorenz som föreläsare
Förslag på innehåll som Diana kan föreläsa kring
Stress och psykisk ohälsa hos unga med autism och Aspergers syndrom
Utbildningen vänder sig till dem som i sitt yrke möter tonåringar och unga vuxna med Aspergers syndrom, till exempel inom skolan, sjukvården eller socialtjänsten. Diana Lorenz berättar bland annat om varför unga med autism och Aspergers syndrom ofta är stress- och kravkänsliga och vilka former av psykisk ohälsa som är vanligt förekommande vid autismspektrumtillstånd.
Ungdomar med autism och Aspergers syndrom
Utbildningen ger praktiska verktyg som underlättar effektiv kommunikation med personer med autismspektrumtillstånd. Verktygen är användbara även i arbetet med personer med adhd eller andra diagnoser som påverkar den kognitiva förmågan.