
Jenny Rangmar
Föreläsaren Jenny Rangmar
Jenny Rangmar är fil.dr i psykologi. Hon skrev sin doktorsavhandling vid Psykologiska institutionen vid Göteborgs universitet om vuxna personer med fetalt alkoholsyndrom (FAS). Hennes studier har bidragit till kunskapen om att alkoholexponering under fostertiden kan ge livslånga svårigheter för de som drabbas. Förutom att publicera forskning har Jenny Rangmar i samarbete med Specialpedagogiska skolmyndigheten skrivit en kunskapsöversikt för personal som möter barn och elever med FAS i pedagogisk verksamhet. Hon föreläser också om riskerna med att dricka alkohol under graviditeten och vilka följder, på lång och kort sikt, alkoholexponering under fostertiden kan få på barnet. Jenny Rangmar arbetar som forskare på FoU i Väst vid Göteborgsregionen.
Foto av Fredrik Simson.
Om medfödda alkoholskador hos barn i Malou Efter tio
"Forskningen visar att även små mängder alkohol kan skada fostret. Problemen uppstår ofta när barnen blivit äldre och det är vanligt att det yttrar sig som adhd-liknande symptom. Karl föddes med alkoholskador och det påverkar hela hans liv. Jenny Rangmar är fil.dr i psykologi och författare till en ny bok om alkoholskador."
Se klippet på tv4.se
Narkopodden avsnitt 38: Ansvar hela vägen! Om alkohol och föräldraskap
"Filosofiedoktor Jenny Rangmar, en av Sveriges mest kunniga inom ämnet alkoholrelaterade fosterskador, ger råd till föräldrar, blivande föräldrar och till dem om arbetar med barn med FAS (Fetalt alkoholsyndrom). Vilken är den vanligaste frågan Jenny får? Vilket organ hos fostret är det som utvecklas under hela gravditeten? Vad har hon för medskick till socialministern?"
Lyssna på poddtoppen.se