RTI-modellen – så kan vi förebygga läs- och skrivsvårigheter
Inspelat webbinarium
Om RTI-modellen med Camilla Nilvius
Alltför många elever lämnar lågstadiet utan att ha med sig grundläggande färdigheter som att läsa, skriva och räkna. RTI, Response to intervention, är en modell för att förebygga läs- och skrivsvårigheter genom tidig upptäckt och intensiva insatser.
I det här webbinariet får du lära dig mer om hur RTI-modellen kan användas för att förebygga svårigheter.
Webbinariet är inspelat. Fyll i formuläret nedan, så får du tillgång till filmen direkt.
medverkande
Camilla Nilvius är lektor i pedagogik på Institutionen för pedagogik och lärande vid Linnéuniversitet. Hon har över 25 års erfarenhet som klasslärare och speciallärare i årskurs F–3 och disputerade 2022 med en avhandling om RTI i svensk skolkontext.
Foto av Johannes Nyström.
Åsa Larsson är utbildningsansvarig vid Gothia Kompetens, gymnasielärare i matematik och religion och tidigare journalist på Skolvärlden.
Relaterade produkter
RTI-modellen i praktiken
Effektiv matematikundervisning
Processutbildning skola
Betyg i grundskolan
Att undervisa på högstadiet och gymnasiet
Lyckas som lärare
Relationer för lärande i skolan
Ledarskap i klassrummet
Att äga undervisningen
Vill du veta mer om våra utbildningar och hur vi kan hjälpa er?
Kontakta gärna våra kundansvariga för att prata om hur en utbildning kan se ut för er:
Om Gothia Kompetens
Gothia Kompetens erbjuder verksamhetsnära kompetensutveckling baserad på forskning och erfarenhet. Kompetensutveckling med både hjärta och hjärna som får dig, dina kollegor och organisationen att växa. För en bättre dag på jobbet.
Håll dig uppdaterad!
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och följ oss i sociala medier:
Facebook • Instagram • LinkedIn
Prenumera på Gothia Kompetens nyhetsbrev