Hur vänder vi en negativ kultur bland skolans medarbetare?
Peter Fowelin vägleder dig som är rektor
Hur ska man hantera en personalgrupp där en genomgående negativitet har spridit sig och alltmer påverkar stämningen och arbetet? Hur kan du som rektor agera när några medarbetare drar med sig de andra i kollegiet och det känns svårt att komma vidare? Vad kan man göra och går det att vända gruppen? Peter Fowelin är organisations- och ledarskapskonsult som handleder och utbildar ledningsgrupper inom skolan. Här ger han råd om hur man kan hantera problemet.
Börja leta efter situationer, delar i verksamheten, interventioner från skolledningen när negativiteten inte uppträder. Alltså: När är problemet inte ett problem?
Spontant när vi ställs inför svåra situationer fokuserar vi på problemet och undrar vad som är fel och varför det går på tok hela tiden. Jag skulle i stället föreslå en lösningsinriktad handlingsväg för dig i skolledningen.
Börja leta efter situationer, delar i verksamheten, interventioner från skolledningen när negativiteten inte uppträder. Alltså: När är problemet inte ett problem?
Det kan handla om ett samtal som någon i skolledningen haft med en av personerna som upplevs som problematiska, och där samtalet faktiskt blev bra. Vad gjorde jag som ledare i den situationen som bidrog till det? Eller ett möte kring en viktig fråga där det kom förvånansvärt konstruktiva synpunkter från medarbetare. Vad bidrog till det?
Orsakerna till att en negativ attityd har satt sig i väggarna är ofta komplexa och har verkat under lång tid. Det kan då vara svårt att göra en klar analys över vad orsaken är och vad man ska göra åt det. I de lägena är det dags att bli kreativ, förutsättningslös, prestigelös, nyfiken och hitta stöd tillsammans i skolledningen – eller om man är i det lyckliga läget att till exempel även arbetslagsledarna eller andra nyckelpersoner är med på vagnen. Då kan man bygga på det och pröva olika handlingssätt och se när man får positiv respons. Responsen kan i sin tur ge ytterligare ledtrådar till vad nästa steg är – och sedan kan man tålmodigt bygga vidare på det.
Se till att du som ledare har stöd!
Till slut: Se till att du som ledare har stöd! Det är viktigt att hela tiden agera konstruktivt, men det kan vara svårt när man triggas av negativiteten. Bäst är om man kan stötta varandra i vått och torrt i skolledningen, så som jag beskriver det i min bok Ledningsgrupp i skolan. Annars kan en ledarskapscoach för dig som är rektor vara till hjälp och stöd.
Om läget känns helt fastlåst kan ett djupare grepp tas med hjälp av en kompetent ledarskapskonsult eller stöd från HR. Då behöver mycket tid avsättas för att tillsammans i hela personalen vända på alla stenar. Hur det kan läggas upp finns inte utrymme att ta upp här, men jag skildrar en sådan process i min bok Att leda förändringsarbete i förskola och skola (Lärarförlaget 2024) där jag även skriver mer om lösningsinriktat ledarskap.
Av Peter Fowelin
Foto av Julia Fowelin
Om Peter Fowelin
Peter Fowelin är organisations- och ledarskapskonsult med bakgrund som SO-lärare, projektledare och chef. Han är också handledare på bland annat rektorsprogrammet, föreläsare och författare till ett flertal böcker.

Mer från Gothia Kompetens Skola finns på Facebook • Instagram • LinkedIn
Prenumerera på vårt nyhetsbrev för att hålla dig uppdaterad.
relaterade artiklar
Hur skapar vi effektiva ledningsgrupper i skolan?
Att vara skolledare kan vara krävande med ett högt tempo, en skola i ständig förändring och krav på mätbara resultat. Peter Fowelin är ledarskapskonsult och har lång erfarenhet av att utbilda och handleda rektorer och ledningsgrupper i skolan. Nu har han skrivit boken Ledningsgrupp i skolan för att ge vägledning och stöd till skolans ledare.
Utveckla relationerna för ett bättre lärande i skolan
Relationerna är grunden både för det sociala och det akademiska lärandet. Skolan är en relationstät miljö där en mängd olika relationer påverkar elevens lärande. Psykologerna Björn Gíslason och Lars Löwenborg vill ge en ökad förståelse för att kunna bygga relationer som bidrar till lärande, utveckling och välmående. De har därför skrivit boken Relationer för lärande i skolan.


